عوارض عمل بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفاروپلاستی و کوچک شدن چشم بعد از عمل

یکی از عمل های زیبایی که برای زیباتر شدن چشم ها است، عمل بلفاروپلاستی چشم ها است. این عمل برای برطرف کردن چربی های اضافه انجام خواهد شد. به همین خاطر بعد از عمل چشم زیباتر و بزرگ تر دیده می‌شود. این عمل معمولا باید با دقت زیاد انجام شود.عوارض عمل بلفاروپلاستی کاملا بدون خطر  و موقتی است. و به مروز زمان برطرف خواهد شد. و معمولا جای زخم و اسکار در این عمل باقی نمی ماند. یا برخی از افراد در این عمل تصور می کنند که چشم ها یشان کوچک تر خواهد شد. در این مطلب، علت کوچک تر شدن چشم ها را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که دلیل این عارضه را بدانید، حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

عوارض عمل بلفاروپلاستی کدامند؟

این عمل باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. جراحی که به آناتومی چشم بیمار تسلط داشته باشد. معمولا باید بهترین تکنيک برای این عمل انجام دهد. عوارض عمل بلفاروپلاستی را تا حد امکان کم کند. با این حال در صورتی که جراح دقت و مهارت کافی نداشته باشد. بیمار نیز مراقبت های لازم را انجام ندهد، ممکن است که بیمار با عوارض متعددی روبرو شود.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

 • اسکار داخلی کوچک
 • اسکار داخلی بزرگ
 • عدم تقارن چشم و نیمه باز ماندن آن
 • تغییر رنگ پوست
 • عفونت
 • خونریزی
 • خشک شدن چشم ها
 • حساسیت به نور
 • اشک ریزی و سخت بودن پلک زدن
 • احساس درد
 • ایجاد جوش های سفید و ریز در اطراف چشم و محل بخیه
 • تورم و کبودی

بیشتر بخوانید » گودی چشم بعد از بلفاروپلاستی؛ عوارض و راههای درمان

ایجاد جوش های سفید و ریز در اطراف چشم و محل بخیه

یکی دیگر از عوارض های بعد از عمل جوش در قسمت بخیه که این عارضه جای نگرانی نیست چون بدون خطر است و با مراقبت های که پزشک توصیه می کند به مرور زمان برطرف خواهد شد.

اشک ریزی و سخت بودن پلک زدن

یکی دیگر از عوارض عمل بلفاروپلاستی که بعد از عمل چشم باز نمی شود تورم بعد از عمل است که با حرکت پلک با مشکل جدی روبرو مخواهد شد. این مشکل شاید با اشک ریزی چشم ها روبرو شود. این عوارض به مرور کمتر خواهد شد.

خونریزی

یکی از خطرات احتمالی بعد از عمل شاید خونریزی باشد. که بیمار باید سریع به پزشک مراجعه کند تا هماتوم تخلیه شده و یا رگ آن ناحیه سوزانده شوند، تا از صدمات بیشتر پیشگیری شود.

عفونت

عفونت یکی از عوارض عمل بلفاروپلاستی است، که البته اگر عمل در محل استریل انجام شده و بیمار نیز مراقبت های لازم را انجام دهد، این عارضه اتفاق نمی افتد. اما اگر محل جراحی دچار عفونت شد، پزشک داروهایی را تجویز می کند که بیمار باید حتما این داروها را مصرف کند.

خشک شدن چشم‌ها

این نوع افراد بعد از دو هفته بعد از عمل با خشکی چشم مواجه خواهند شد. این خشکی ها معمولا به اشک ریزی چشم  تبدیل می شود. بنابراین بهتر است که بیمار با قطره های چشمی تجویز شده، چشم های خود را مرطوب نگهدارد.

حساسیت به نور

چشم های برخی از افراد بعد از عمل بلفاروپلاستی به نور حساس خواهد شد. این افراد باید در روزهای بعد از عمل از عینک آفتابی استفاده کنند و زیاد به صفحه موبایل، تلویزیون و مانیتور خیره نشوند. این مشکل نیز موقت است و به مرور رفع می شود.

تورم و کبودی

عوارض عمل بلفاروپلاستی به مرور زمان بعد از عمل برطرف می شود. اما اگر این عوارض ها بیش از حد باشد باعث باز و بسته کردن پلک ها خواهد شد. به همین خاطر مشکلات زیادی را برای این نوع افراد ایجاد می کنند. یکی از دلایلی که فرد با چشمانی کوچک بعد از بلفاروپلاستی روبرو می شود، تورم بیش از اندازه است. البته بیمار با کمپرس سرد، تا حد زیادی این تورم را کاهش دهد.

احساس درد

یکی دیگر از عوارض عمل بلفاروپلاستی، احساس درد است که این موضوع کاملا طبیعی است و با قرص های مسکن رفع خواهد شد.

تغییر رنگ پوست

تغییر رنگ پوست در قسمت مشخص شده عمل رخ خواهند داد. یکی از این عوارض ها که به شرایط پزشک و وضعیت فرد بستگی دارد.

اسکار داخلی بزرگ

اسکار داخلی یکی دیگر از عوامل است. که معمولا پزشک برش‌ها را با فاصله بیشتری ایجاد کرده و چشم‌ها کشیده تر خواهند شد.

اسکار داخلی کوچک

منقبض شدن لایه های داخلی زیر پوستی پلک در عمل های بلفاروپلاستی عمیق تر، باعث می شوند که محدودیت حرکت و انقباض برای پلک ایجاد شده و همچنین پلک منحرف شود. در صورتی که این مشکل خفیف باشد، با ماساژ حل خواهد شد؛ ولی اگر این مشکل جدی باشد، باید بیمار به پزشک مراجعه کند.

عدم تقارن چشم و نیمه باز ماندن آن

اگر بافت ها در هنگام برداشتن مانند هم نباشند باعث می شود که چشم فرد متقارن نباشد. همچنین اگر بافت بیش از اندازه از پلک برداشته شود، پلک فرورفتگی پیدا کرده و یا شیاری در پلک ایجاد می شود. معمولا برداشت پوست اضافه در قسمت پلک باعث می شود که پلک به طور کامل چشم را نپوشاند و چشم‌ها نیمه باز بمانند. این مشکلات قبلا باعث می شد که چشم ها حالت طبیعی خود را از دست بدهند. و ظاهر چشم ها کوچک تر به نظر برسد.

بیشتر بخوانید » سوالات متداول بلفاروپلاستی – کشیدن پلک بالایی

عوارض عمل بلفاروپلاستی و کوچک تر شدن چشم ها

همانطور که قبلا به ان اشاره شده بعد از عمل این نوع افراد با عارضه های طولانی مدت و کوتاه مدت روبرو خواهند شد. که این عارضه های معمولا بر روی نتایج عمل تآثیر زیادی خواهند گذاشت. یا این عارضه باعث ظاهر کوچک چشمها خواهد شد.

ازجمله عوارضی که چشم را کوچک تر نشان خواهد داد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم زیاد
 • احساس درد و سخت شدن پلک زدن
 • عدم دقت پزشک و برداشت چربی یا پوست اضافی از پلک که چشم‌ها را فرورفته و بدفرم می کند.
 • اسکارهای داخلی در چشم

یعد از عمل به مرور زمان این عارضه ها برطرف و چشم ها بزرگ تر و طبیعی تر می شوند. اگر پزشک متخصص تجریه نداشته باشد و عمل با نتایج موفقیت امیز همراه نباشد شاید این نوع افراد به عمل دوباره یا درمان بهتری نیاز داشته باشند.

آیا نیمه باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی، قابل درمان است؟

بله معمولا این عوارض بعد از گذشت 3 الی 6 ماه برطرف، اما اگر بعد از عمل هنوز هم چشم ها نیمه باز باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

منظور از عوارض عمل بلفاروپلاستی

این عمل معمولا به رفع افتادگی پوست پلک پایین و بالا کمک زیادی می کند.

آیا با انجام عمل بلفاروپلاستی حلقه های سیاه اطراف چشم را از بین خواهد رفت؟

این عمل معمولا بر روی حلقه های سیاه اطراف چشم ها هیچ تأثیری ندارد.

مدیر کلینیک هوژین
مدیر کلینیک هوژین
مقالات: 67

دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *